ak łączyć taśmy led szeregowo czy równolegle

Kiedy oświetlenie LED staje się coraz popularniejsze w wystroju wnętrz i nie tylko, warto wiedzieć, jak połączyć taśmy LED, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Połączenie szeregowe oraz równoległe mają swoje zalety – które z nich więc wybrać? W poniższym poradniku wyjaśniamy, jak połączyć kilka taśm LED pod jeden zasilacz.

Połączenie szeregowe taśm LED

Obydwie opisane metody łączenia taśm LED są dość proste. Jak łączyć taśmy LED szeregowo? Wystarczy złączyć je ze sobą pojedynczym przewodem – z zasilacza wychodzi przewód z biegunem dodatnim, który trzeba połączyć z biegunem dodatnim listwy. Następna taśma LED połączona jest do kolejnej za pomocą przewodu i tak dalej. Listwy są połączone jedna za drugą, a użytkownik wykorzystuje niewiele przewodu. Tę metodę z powodzeniem wykorzystasz w przypadku taśm RGB.

Niestety oprócz wyżej wymienionej zalety przy połączeniu szeregowym odcinków taśm może występować spadek napięcia na poszczególnych częściach. Oznacza to, że koniec taśmy LED będzie świecił znacznie słabiej niż jej początek, zwłaszcza przy łączeniu większych długości taśmy LED (5-7,5 m). Metoda szeregowa wymaga, aby każda listwa miała tę samą rezystancję i moc – wówczas wartość energii w obwodzie będzie dopasowana do odbiorników.

Połączenie równoległe – taśmy LED

Alternatywą dla połączenia szeregowego jest połączenie równoległe – tutaj do jednego odbiornika można podłączyć większą liczbę listew. Napięcie z zasilacza musi być jednak takie samo, co napięcie w źródle w obwodzie. W przypadku podłączenia równoległego poszczególne listwy LED użytkownik łączy w dużym oddaleniu od siebie, np. na przeciwległych stronach sufitu lub przeciwległych ścianach pomieszczenia.

Minusy taśm LED połączonych równolegle to przykładowo potrzeba zastosowania wielu przewodów (które również trzeba zamaskować). Dodatkowo maksymalne wyjściowe natężenie prądu nie może być niższe niż suma natężeń każdej taśmy LED.

Łączenie taśm LED – OPTO-PLAST

Odpowiedź na pytanie, jak łączyć taśmy LED: szeregowo czy równolegle, nie jest prosta. Łączenie taśm LED zależy bowiem od rodzaju Twojego projektu. Jeśli przygotowujesz niewielki system i chcesz wykorzystać minimalną liczbę przewodów, wybierz połączenie szeregowe. Do większych realizacji polecamy połączenie równoległe oraz oddzielny przewód. Zastosuj elementy od tego samego producenta, a zwiększysz swoje szanse na wymarzone oświetlenie LED.

Taśmę LED, zasilacze, przewody i inne komponenty znajdziesz w sklepie OPTO-PLAST. Posiadamy szeroki asortyment dla każdego entuzjasty efektywnych oraz niedrogich iluminacji. Problem z doborem taśmy LED rozwiążesz z pomocą naszych doradców – zadzwoń, a specjaliści OPTO-PLAST chętnie udzielą Ci fachowej porady.

FAQ

1. Jak łączyć taśmy LED: szeregowo czy równolegle?

To zależy. W podłączeniu szeregowym plusy to przede wszystkim jeden przewód. Spadkom napięcia na długich odcinkach taśm LED zapobiega jednak metoda równoległa. Dodatkowo pozwoli odsunąć od siebie poszczególne listwy na większe odległości niż przy połączeniu szeregowym.

2. Jak uniknąć spadków napięcia przy podłączaniu taśm LED?

Warto zastosować taśmę LED o długości poniżej 7,5 m, a nawet 5 m albo wykorzystać osobne przewody do poszczególnych odcinków taśm w metodzie równoległej.

3. Gdzie kupić i jak łączyć ledy?

Niezależnie jaki schemat podłączenia zastosujesz, montaż systemu z oświetleniem LED powinien być wykonany z elementami od jednego producenta. W sklepie OPTO-PLAST z powodzeniem znajdziesz wszystkie niezbędne komponenty, w tym taśmy LED w różnych kolorach.