jak dobrać zasilacz do taśmy led

Jeśli przygotowujesz projekt oświetleniowy, oprócz odpowiednich taśm LED i przewodów niezbędny jest również dopasowany zasilacz. Wbrew pozorom jego zakup może sprawiać niemałe trudności. W poniższym poradniku postaramy się więc wyjaśnić, jak dobrać zasilacz do taśmy LED oraz czym kierować się podczas jego selekcji.

Jak obliczyć wymaganą moc zasilacza do taśmy LED?

Należy dobrze dobrać zasilacz LED, aby później nie wymieniać go na nowy komponent, co wiąże się z dodatkową pracą, a także wydatkami. Zasilacze LED potrzebę wymiany zazwyczaj sygnalizują przegrzaniem – wystarczy więc sprawdzić temperaturę komponentu. Jeśli będzie się przegrzewał, oznacza, że jest za słaby do zastosowanej taśmy LED.

Jak obliczyć moc zasilacza? To dość proste! Potrzebne będą Ci moc znamionowa taśmy LED na metr bieżący oraz długość taśmy. Parametry pomnóż przez siebie i wynik pomnóż jeszcze przez 10-20% mocy zasilacza względem taśmy. Wybierając zasilacz, trzeba się bowiem liczyć z zapasem mocy, aby komponent działał bezpiecznie i bezawaryjnie. Diody LED to źródło światła wrażliwe na niektóre wartości, dlatego do podłączenia taśmy LED trzeba się odpowiednio przygotować.

Jak obliczyć moc zasilacza – przykład

Załóżmy, że chcesz stworzyć układ o długości 3 m, w którym taśma LED ma moc znamionową 4,8 W.

4,8 W × 3 m = 14,4

14,4 × 110% = 15,8 W

Na podstawie powyższych obliczeń widać, że sprawność energetyczna zasilacza musi wynosić minimum 15,8 W. W takim przypadku możesz zaopatrzyć się np. w zasilacz 12 V o mocy 20 W. Informacje tego rodzaju znajdziesz w specyfikacji produktu w sklepie OPTO-PLAST.

Dobór zasilacza do modułów LED wygląda tak samo: pomnóż moc znamionową modułu przez liczbę wykorzystanych komponentów. Następnie pomnóż wynik przez 10-20%, aby zasilacz do ledów nie pracował „na styk", ale zasilał równolegle instalację na całej jej długości.

Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?

Zasilacze LED to specjalne części przystosowane do oświetlenia LED, nie można wykorzystywać więc elementów innego rodzaju, aby nie zniszczyć listwy. Wybór zasilacza do taśmy ledowej powinien być podyktowany również jego napięciem: 12 albo 24 V. Napięcie prądu musi być dopasowane do reszty zestawu, do podłączenia zasilacza trzeba więc znać jego parametry. Jeśli nie znajdziesz ich w opisie produktów, zadzwoń! Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

Aby w pełni zabezpieczyć taśmę LED i zapewnić jej długą, bezawaryjną pracę, nie warto oszczędzać. Poszukiwanie najtańszego rozwiązania wśród zasilaczy często kończy się zepsuciem instalacji albo rosnącymi wydatkami. Przykładowo możesz postawić na solidny zasilacz do taśmy LED, który zapewni jej dodatkową ochronę przed wilgocią czy zanieczyszczeniami stałymi. Takie zasilacze do taśm LED i inne produkty znajdziesz w bogatym asortymencie OPTO-PLAST. Przekonaj się!

FAQ

1. Jak rozpoznać, czy zasilacz do taśmy LED jest dopasowany?

Zasilacze LED działające „na styk" mają tendencję do nagrzewania się. Gorący zasilacz oznacza zatem, że jego moc nie odpowiada potrzebom taśmy LED i warto go wymienić.

2. Jak dobrać zasilacz do taśmy LED albo modułów LED?

Trzeba pomnożyć moc znamionową taśmy przez jej długość (albo liczbę modułów), a następnie pomnożyć wynik przez zapas 10-20%.

3. Na co zwrócić uwagę podczas doboru zasilania do instalacji LED?

Należy przede wszystkim wybrać zasilacz przystosowany do oświetlenia LED i o odpowiedniej mocy. Warto znać również napięcie zasilaczy, a także przemyśleć zakup komponentu odpornego na wilgoć oraz zanieczyszczenia stałe.