oświetlenie półek

Sprzedaż wymaga odpowiedniej ekspozycji produktów. Półki to jednak nie wszystko – warto wykorzystać również dopasowane oświetlenie LED. Dzięki niemu artykuły są lepiej widoczne i przyciągają uwagę klienta. W poniższym tekście podpowiadamy, jak umiejętnie poprowadzić oświetlenie półek sklepowych, by wydobyć najważniejsze cechy towarów oraz skłonić do ich zakupu.

Dlaczego warto zadbać o odpowiednie podświetlenie półek sklepowych?

Doświetlenie uatrakcyjnia wygląd poszczególnych przedmiotów. Wystarczy porównać oświetlenie w dużym markecie z mniejszym sklepem. Zbyt intensywne oświetlenie półek, np. w supermarketach, negatywnie wpływa na wygląd pojedynczych produktów. Mocne światło ułatwia nawigację po sklepie wielkopowierzchniowym, na czym tracą niestety poszczególne towary. Dopasowane oświetlenie półek z pewnością warto zastosować w mniejszych punktach sprzedażowych, jak drogerie czy piekarnie, aby podkreślić piękno pojedynczych elementów.

Specjalne oświetlenie LED sprawdza się nie tylko w przypadku artykułów spożywczych – ubrania czy kosmetyki również wyglądają atrakcyjnie, czego przykładem są małe sklepy ekskluzywnych marek. Podświetlenie półek nie musi być intensywne – gra świateł i cieni skutecznie wydobywa najważniejsze cechy produktów. Umiejętnie umiejscowione profile LED sygnalizują wówczas o jakości towarów. Nawet wnętrza sklepowe o minimalnym wystroju mogą zyskać nietuzinkowy wygląd dzięki odpowiedniemu oświetleniu półek szklanych czy drewnianych.

Jakie oświetlenie wybrać do sklepu?

Osoby chcące przygotować system oświetlenia wystawienniczego mają do wyboru szereg opcji, warto więc najpierw zastanowić się nad efektami, jakie chce się osiągnąć.

Półki podświetlane ledami powinny wtapiać się w otoczenie. Minimalistyczne panele z diodami, które oświetlą każdy zakamarek, często są więc lepszym rozwiązaniem niż bogato zdobione lampy. Równomierne, rozproszone światło ledów świetnie sprawdzi się na dużych półkach z rzędami produktów.

Przed montażem oświetlenia przestrzeni należy także zadecydować, czy towary mają być oświetlone z dołu czy z góry, od przodu, czy od tyłu. Każda z tych opcji ma swoje zalety:

  • światło umieszczone z tyłu półki nadaje przestrzeni głębi,
  • źródło światła z przodu najlepiej podkreśla wystawione produkty,
  • oświetlenie górne równomiernie oświetla całą półkę,
  • oświetlenie z dołu optycznie powiększa ustawione elementy, a także cały regał.

Sposób instalacji ledów zależy więc w pełni od wizji przedsiębiorcy i tego, na co chce zwrócić uwagę klientów. Trzeba jednak pamiętać, aby przy oświetleniu dolnym nie umieszczać diody z tyłu półki lub pod przedmiotem, ponieważ w ten sposób tworzą się nieatrakcyjne cienie.

Półki podświetlane LED moduły punktowe

W sklepie można wykorzystać również oświetlenie punktowe. Specjalne moduły LED w naszej ofercie emitują mocne, skupione światło doskonałe do wyeksponowania pojedynczych elementów. Dzięki temu za ich pomocą przedsiębiorcy oświetlają umieszczone na półkach najnowsze modele obuwia, popularną książkę albo innowacyjny sprzęt elektroniczny.

Oświetlenie LED półek szklanych i drewnianych

Taśmy LED można zamontować zarówno pod, jak i z przodu na półkach wykonanych z różnorodnych materiałów. W półkach szklanych polecamy instalację z tyłu – wówczas tafla szkła będzie skutecznie rozpraszała światło na produkty umieszczone na oraz pod półką. W przypadku półek drewnianych lub z tworzywa można pokusić się na montaż w taki sposób, aby diody oświetlały obiekt od góry i od przodu, pod kątem. Dzięki temu produkt z pewnością zwróci uwagę odbiorców.

Montaż naszych listew LED oraz modułów jest przy tym wyjątkowo prosty – wystarczy podkleić je pod półkę albo wprowadzić do aluminiowego profilu i taki element umieścić przy przestrzeni wystawienniczej.

Profile LED czy moduły? – Elementy systemu oświetlenia półek

Najczęściej stosowane rozwiązania do podświetlenia produktów na wystawie to listwy LED na sztywnym podkładzie. Niektóre tego rodzaju elementy wyposażone są w specjalne soczewki o kącie świecenia do 180°, znakomicie nadają się zatem do równomiernego oświetlania lekkich konstrukcji o niewielkich wymiarach. W ofercie OPTO-PLAST znajdują się także elementy do oświetlenia krawędziowego półek szklanych. Moduły z odpowiednimi soczewkami doskonale doświetlają ustawione na szkle produkty.

Zachęcamy do zakupu elementów o białej neutralnej barwie. Ciepłe lub zimne światło niektórych diod optycznie zmienia kolor produktów, co jest niepożądane.

Zarówno moduły, jak i taśmy są często wykorzystywane przez naszych klientów w półkach podświetlanych. LED jako system oświetlenia wymaga jednak zastosowania także odpowiednich zasilaczy. W ograniczonej przestrzeni wystawienniczej można postawić na małe urządzenia typu SLIM, jednak do rozbudowanego oświetlenia należy dobrać zasilacz o określonej mocy, a jednocześnie większych gabarytach.

Dodatkowo ściemniacz umożliwia manipulację natężenia światła na wystawie. Warto wyposażyć się w niego, jeśli częsta zmiana ekspozycji wymaga dopasowania oświetlenia.

Oświetlenie półek w sklepie i domu

Chociaż profile LED doskonale nadają się do oświetlenia półek szklanych lub drewnianych w sklepach, z powodzeniem można je również wykorzystać w domu. Ledy zamontowane w odpowiedni sposób w kuchni (np. pod szafkami) tak samo jak w sklepie sprawiają, że przygotowywane jedzenie wygląda znacznie lepiej, a ponadto umożliwiają precyzyjną pracę.

Oświetlenie LED ze sklepu internetowego OPTO-PLAST wykorzystuje się również w sufitach podwieszanych oraz efektownych sufitach napinanych. Kategorie naszych produktów obejmują wiele różnorodnych artykułów, zatem każdy klient z pewnością dobierze rozwiązania do własnych potrzeb. Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do oświetlenia półek sklepowych, ledy w kuchni czy salonie nie muszą działać bez przerwy, można więc wybrać listwy lub taśmy LED o niższych parametrach.

FAQ

1. Dlaczego warto zadbać o odpowiednie oświetlenie w sklepie?

Półka z ledami skutecznie przyciąga wzrok klientów, a ponadto poprawia wygląd produktu, wydobywając jego największe zalety. Odpowiednie oświetlenie może także zupełnie odmienić przestrzeń sklepową.

2. Jakie elementy są potrzebne, aby oświetlić szklaną półkę w sklepie?

Do oświetlenia regałów sklepowych koniecznie potrzebne są odpowiednie źródła światła (moduły krawędziowe, punktowe lub taśmy LED), a także dopasowany zasilacz. Dodatkowy ściemniacz umożliwia kontrolę nad natężeniem światła.

3. Czy oświetlenie sklepowe może być wykorzystywane do podświetlania mebli w domu?

Tak! W ofercie sklepu OPTO-PLAST można znaleźć wiele różnorodnych rozwiązań ledowych idealnych do zastosowania zarówno w reklamie, jak i w domach prywatnych.